Prečo je dôležitá finančná gramotnosť a ako ju komunikovať na deti?

Finančná gramotnosť je základným predpokladom spokojného a plnohodnotného života. Jednoducho povedané, je to vedomé nakladanie s peniazmi tak, aby si človek zabezpečil základné životné potreby, a zároveň osobné túžby a sny.

Zdieľať

O peniazoch a o tom, ako s nimi narábať, by sme sa mali učiť už od mala. Finančná gramotnosť pre deti však nie je predmetom v škole ako napríklad matematika. Ako teda svojim deťom sprostredkovať všetky dôležité informácie o hospodárení s peniazmi? 

Čítajte ďalej, v tomto článku sme si pre vás pripravili hneď niekoľko cenných rád a tipov na aktivity, ako deťom tému peniaze a financie čo najlepšie vysvetliť. 

V článku sa dozviete:

Prečo je finančná gramotnosť dôležitá už od detstva?

Hoci malé deti reálne s peniazmi ešte do styku neprichádzajú, vnímajú ich každodennú prítomnosť. Pri nákupoch, platení za rôzne služby, cestovaní alebo aj rodinných oslavách, kedy sa v darčekovej taške sem tam pritrafí aj obálka s peniazmi. My, dospelí, vieme, že peniaze hýbu svetom. Jednoducho si bez nich v modernej spoločnosti fungovanie predstaviť nedokážeme. Samozrejme, existujú výnimky ako napríklad rôzne bartrové výmenné obchody. Ako keď si napríklad vymeníte prebytky úrody so susedom. Alebo namiesto toho, aby zaplatila za lekcie angličtiny vo vašej súkromnej škole, vyčaruje vám vaša známa vizážistka na oplátku profesionálne líčenie.

To všetko patrí k základnej finančnej gramotnosti. Ak nepoznáte hodnotu peňazí, neviete, ako s nimi nakladať pre vyvážený rodinný rozpočet a netušíte, ako si vytvoriť rezervu na ťažšie časy, budete sa neustále točiť v kolobehu finančných problémov. Okrem toho sa kde-tu objavia nekalé praktiky zavádzajúce ľudí s cieľom obrať ich o financie. Ak sa stanete ich obeťou, nasledujú exekúcie, osobné bankroty a možno aj horšie scenáre, kedy ľudia strácajú aj strechu nad hlavou.

Toto všetko je vykreslenie reality v mnohých rodinách, kde finančnú gramotnosť postrádajú. Toto všetko je zároveň dôvod, prečo svoje deti k zdravému vzťahu k peniazom a pochopeniu celej tej mašinérie okolo nich treba viesť už od detstva.

Aktuálny stav finančnej gramotnosti na Slovensku

Finančná gramotnosť na Slovensku nie je na dobrej úrovni. V roku 2023 o tom informoval aj Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý vypracoval podrobnú Analýzu mapovania finančnej gramotnosti na Slovensku v rokoch 2020 – 2022. V jej závere odborníci zhodnotili, že veľká časť Slovákov postráda vzdelanie a základné informácie o financiách, čoho dôsledkom je ich nie práve ideálna životná úroveň. Ľudia vo väčšine prípadov nechápu dôležitosť plánovania finančných príjmov a výdavkov, potrebu sporenia a taktiež nástrahy dlhov a neperspektívnych investícií. 

Podľa iného prieskumu, realizovaného agentúrou Ipsos v decembri 2023 na reprezentatívnej vzorke 1 042 respondentov, dáta prezradili, že by Slováci obstáli ledva na priemernú známku. Okrem základných zručností spomenutých vyššie, odhalil prieskum medzery v ponímaní prečerpávania limitu na účtoch alebo nesprávnej voľbe investičných produktov.

Nástroje na zlepšenie finančnej gramotnosti na Slovensku

Alarmujúce čísla ohľadom úrovne hospodárenia s peniazmi za dverami našich domácností prichádzajú aj z Európskej centrálnej banky. Posledné prieskumy nás zaradili takmer na chvost rebíčka spomedzi všetkých európskych krajín, čo značí výrazný priestor na zlepšenie. A aké sú možnosti? 

Vzdelávanie. Na školách i doma.

Hoci o peniazoch samostatný predmet na základných či stredných školách nenájdete, existuje takzvaný Národný štandard finančnej gramotnosti, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2017. Ten zahŕňa hneď niekoľko dôležitých bodov – metodiku pre zapracovanie tém finančnej gramotnosti do základných a stredných škôl, odborné texty k jednotlivým témam a taktiež slovník základných pojmov. Znamená to, že učitelia, ako sprostredkovatelia vzdelania v inštitúciách povinnej školskej dochádzky pracujú s všeobecnými odporúčaniami, čo by mali deti v škole vzhľadom na dosiahnutý stupeň vzdelania ovládať. Primárnym zdrojom informácií pre potreby vzdelávania na školách môže byť digitálny edukačný portál Edu-centrum (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR) alebo portál finančnej osvety a ochrany finančného spotrebiteľa Fininfo pod taktovkou Ministerstva financií SR.

Druhým spôsobom, ako zlepšiť finančnú gramotnosť, je primárne prostredie, v ktorom žijeme. A teda rodina. Riešiť rodinný rozpočet, plánovať, poznať všetky zdroje a výdavky je síce záležitosťou dospelých, no deti by rozhodne nemali (najmä v určitom veku) stáť úplne bokom. 

Ako začať deti učiť finančnej gramotnosti?

To je otázka, ktorú si možno v tejto chvíli kladiete i vy. Našťastie, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako drobcom vysvetliť všetky dôležité informácie o peniazoch. Napríklad aj to, odkiaľ pochádzajú, prečo ich potrebujeme, aký je medzi nimi rozdiel a ako s nimi hospodáriť. Niekedy do tejto dilemy vstupuje aj faktor veku. Kedy je teda najlepšie o týchto témach hovoriť? Jednoznačná odpoveď neexistuje, no odborníci hovoria, že vo veku tri až päť rokov alebo obdobie, kedy dieťa navštevuje MŠ, je pre základy finančnej gramotnosti vhodná štartovacia čiara. Na čo by ste sa mali v rámci svojej rodiny alebo domácnosti zamerať, ak chcete zvýšiť finančnú gramotnosť vašich detí?

Hovorte o peniazoch nahlas

Tak sa do ich malých ušiek dostanú výrazy ako je príjem, hypotéka, splátka, vyššie výdavky, sporenie a podobne. Neznamená to automaticky, že ich máte posadiť pred grafy a diagramy z vášho internet bankingu. Jednoducho len nezatvárajte dvere, keď budete s partnerom riešiť bežné denné strasti ako príliš veľký účet v potravinách, očakávané odmeny v práci a podobne.

Pozerajte sa financie očami detí a buďte trpezlivý

Najväčšou bariérou medzi dospeláckym a detským svetom je rozdelna optika, ktorú používame. Inak povedané, my, dospeláci, sme už zabudli, aké je to byť deťmi. Na to, aby sme sa dokázali vžiť do ich kože, musíme brať v úvahu, že im treba vysvetľovať mnohé veci úplne od podlahy a že ešte nevidia súvislosti a dôsledky, ktoré s témou peňazí prichádzajú. Veď to poznáte, trpezlivosť ruže prináša. Nestrácajte preto duchaprítomnosť ani vo chvíli, keď sa ozve ďalšie a prečo…?

Rozlišujte množstvo a charakter informácií podľa veku dieťaťa

Je jasné, že trojročnému synovi nevysvetlíte pojem inflácia tak, aby ho vedel správne spracovať, vyhodnotiť a reálne pochopiť. U pätnásťročného to už ale pôjde. Ekonomický slovník, témy a taktiež aktivity s cieľom zapracovať na finančnej gramotnosti svojho dieťaťa by ste preto mali vyberať s ohľadom na jeho vek, vedomosti a rozhľad.

Vysvetlite deťom pojmy ako hodnota, potreba a túžba

Bez nich sa totiž pohnete len ťažko. Ako príklad môžete porovnať základné potraviny a maškrty. Zimné topánky a v poradí desiatu plyšovú hračku, ktorú naozaj nevyhnutne nepotrebujú. Alebo v prípade starších detí nájomné či platby za energie a najnovšiu hernú konzolu. Skúste ich nasmerovať k pochopeniu, že je hodnota veľmi individuálny pojem a v akom kontexte sa viaže práve s peniazmi. 

Buďte svojim deťom vzorom

Ukážte im na vlastnom nakladaní s rodinným rozpočtom, že ako prvé je potrebné vyplatiť všetky výdavky a systematicky podľa možností odkladať rezervu na horšie časy. Presvedčte sa, že vnímajú vaše kalkulácie s príjmami a výdavkami a taktiež to, že pre dosiahnutie lepšej finančnej situácie robíte premyslené kroky v dlhodobejšom horizonte. 

Dovoľte im hospodáriť s vlastným vreckovým

Ak im ho nedávate, vyhraďte im napríklad nejakú časť z peňazí, ktoré si sporia v prasiatku alebo dostávajú od rodinných príslušníkov na rôzne sviatky ako napríklad narodeniny. Dôvod? Len tak sami najlepšie pochopia, že ak minú všetky peniaze hneď, neostane im napríklad na najnovšie číslo komixu alebo pamätnú mincu, ktorú budú obdivovať v ZOO pri najbližšom výlete. Starším deťom môže vysvetliť, že je najlepšie nájsť vhodný pomer medzi tým, koľko si odložia a koľko minú.

Vysvetľujte im dôsledky zlých finančných rozhodnutí

Ideálne na konkrétnych príkladoch. Na strýkovi, ktorý aj v štyridsiatich rokoch stále býva u babičky. Na tete, ktorá sa musela presťahovať z vlastného rodinného domu do podnájmu. Ale aj na bratrancovi, ktorý kúpil pozemok, hoci nemá vlastné prostriedky na výstavbu domu. Príkladov je veľa všade okolo nás. A v mnohých z nich stojí za oponou práve nejaké finančné rozhodnutie alebo povedomie, či slabá finančná gramotnosť.

Nápady na aktivity pre rozvoj finančnej gramotnosti detí

Tak, ako existuje veľké množstvo hier a aktivít, ktoré posilňujú rodinného ducha, zábavu alebo fyzickú kondíciu detí, existuje aj veľa tipov, ako sa hravou formou zaoberať financiami. Ako príklad uvedieme obľúbené hranie rolí, ktoré robia deti prirodzene od útleho veku. Aj úplne bežná hra na predavača v obchode alebo pokladníčku dokáže vniesť do detského sveta prvé stretnutie s peniazmi. Menšie detičky určite zabaví obkresľovanie obrysov mincí cez papier alebo im ukážte fascinujúce vodoznaky na reálnych papierových bankovkách.

Neradi trávite čas dnu? Neverili by ste, no akčná hra na hľadanie pokladu niekde v záhrade alebo v lese dokáže rozšíriť detské obzory o financiách, ak k nej pridáte edukačnú vsuvku. S mincami môžete ďalej vyskúšať rôzne pokusy alebo si vypožičať, prípadne zakúpiť knižky pre deti, ktoré s témou finančnej gramotnosti súvisia.

Okrem toho je tu veľké množstvo spoločenských hier pre deti rôzneho veku. S hrou Monopoly sa naučia chodiť vo vodách investovania do nehnuteľností a podnikov, s hrou Európa zistia, čo všetko obnáša vlastniť bohatý vozový park a hra Investor ich pohltí do tajov obchodovania takmer ako v reálnom živote. 

A v neposlednom rade tu v dobe digitálnej máme videá a rôzny iný interaktívny obsah, ktorý deti a mládež v téme financií priamo i nepriamo vzdeláva. Aký napríklad?

Tipy na zvýšenie finančnej gramotnosti cez videá a aplikácie

Nebudeme sa tváriť, že to množstvo detí so zrakom upretým na obrazovky mobilov, tabletov a iných médií nevidíme. Práve naopak, poďme to využiť s vyšším cieľom. Digitálny obsah, či už prostredníctvom sociálnych sietí, videí, streamovacích služieb, alebo podcastov, ponúka skvelú možnosť, ako deťom tému financií sprostredkovať tak trochu inak. Zaujímavo. Zábavne. Virálne. Ich jazykom. 

Aj preto Prvá stavebná sporiteľňa v spolupráci s neziskovou organizáciou EDULAB pripravila sériu náučných videí, ktoré deťom pomôžu tému peňazí uchopiť. Cieľom tejto aktivity je prispieť k finančnej gramotnosti a odovzdať deťom posolstvo dôležitosti sporenia a správneho hospodárenia s financiami. Tí najmenší sa tak pútavo v pár minútach dozvedia všetko potrebné o význame peňazí, finančných inštitúciách, vlastných financiách, plánovaní rodinného rozpočtu, ale aj o nevyhnutnosti sporenia a investovania. 
Čerešničkou na torte je bonus v podobe bezplatného vzdelávacieho kurzu pre učiteľov, ktorí chcú v tomto smere pre svojich žiakov urobiť viac než nastavuje povinný rámec. Patríte k nim aj vy? Alebo by ste radi svojim deťom vysvetlili témy týkajúce sa peňazí hravou a nápaditou formou? V tom prípade vyskúšajte finančné vzdelávanie s Lišiakom a prispejte k tomu, aby sa budúca generácia vo svete peňazí nestratila.

Finančné vzdelávanie

Prinášame 7 vzdelávacích videí k téme finančná gramotnosť. Venujte čas svojim deťom a vzdelávajte sa spolu s nimi.

Videá k finančnému vzdelávaniu


ZDROJE:
https://siov.sk/wp-content/uploads/2024/04/Analyza-FG-na-Slovensku-2020_2022-_.pdf
https://siov.sk/mapovanie-financnej-gramotnosti-slovenska-v-rokoch-2020-2022/
https://www.trend.sk/spravy/financna-gramotnost-slovakov-je-priemerna-medzery-maju-pri-hypotekach-aj-druhom-pilieri
https://www.minedu.sk/narodny-standard-financnej-gramotnosti/
https://www.minedu.sk/data/att/a8a/11359.9fc208.pdf

Pomohli vám tieto informácie?
Zdieľať