Kráľovstvo s dvomi trónmi

Možno si kladiete otázku, prečo vám prinášame príbeh zatiaľ nedostavaného domu? Zvyčajne totiž píšeme o spokojných klientoch, ktorí bývajú v krásnych nových alebo vynovených stavbách, pričom tento neveľký domček čaká ešte niekoľko týždňov intenzívnych stavebných prác a následného zariaďovania.

Dôvod je jednoduchý. Manželia z južného Slovenska si svoje nové bývanie mohli dopriať len vďaka špeciálnemu spôsobu financovania od Prvej stavebnej sporiteľne. A vy, ak by ste sa nimi chceli inšpirovať, máte najvyšší čas konať, aby ste stavbu svojho nového rodinného domu stihli začať ešte v tomto roku.

Na začiatku bol internet

Na online zoznamke sa dali dohromady dvaja mladí ľudia. Keďže si od prvej chvíle „sadli“, pustili sa do plánovania spoločnej budúcnosti. Obaja si uzatvorili stavebné sporenie a začali sporiť. O svojom  udúcom bývaní mali síce len hmlisté predstavy, ale určite vedeli, že nasporené a zhodnotené peniaze sa im raz zídu. Časom prišli na to, že chcú žiť v rodinnom dome, ďalej od mestského zhonu a zároveň blízko svojim rodičom. Vhodný stavebný pozemok napokon našli neďaleko Dunajskej Stredy v obci Jastrabie Kračany.

Čo je problém a čo nie?

„Nie je tu krčma ani obchod. Kanalizácia ani vodovod. Dokonca ani kostol tu nemáme. Keď chcem ísť nakúpiť, musím vysadnúť na bicykel a previezť sa do susednej dediny. Trocha pohybu mi predsa nezaškodí,“ vysvetľuje domáca pani Kristína Kissová s tým, že nič zo spomenutého nepovažuje za problém. Vážnou prekážkou však bolo, že žiadna banka im na výstavbu rodinného domu nechcela požičať. „Boli sme hádam všade a v každej banke nás odbili nejakou inou výhovorkou. V jednej prekážalo, že mám vyšší príjem ako môj partner, v druhej, že nie sme zobratí, v tretej ich trápilo, čo ak pôjdem na materskú, vo štvrtej, čo bude, keď sa rozídeme... Akurát v Prvej stavebnej sporiteľni povedali, dobre, skúsime niečo vymyslieť,“ pokračuje K. Kissová.

Postupne, krok za krokom

A veru aj vymysleli. Produkt sa nazýva postupné financovanie. Z partnerov sa stali manželia, spojili svoje stavebné sporenia a dostali úver. Založili ho stavebným pozemkom a rodinným domom, ktorý plánovali stavať, a banka im uvoľnila potrebné financie. Vždy, keď zdokladovali časť stavebných prác, dostali ďalšie prostriedky. Momentálne čakajú na štvrtú poslednú finančnú injekciu určenú na dokončenie stavby.  „Nebyť PSS, asi by sme ešte mnoho rokov bývali u rodičov bez šance na zmenu. Vďaka vašej banke teraz máme bungalov so 130 metrami štvorcovými úžitkovej plochy a 30-metrovou terasou. Navrhol nám ho architekt, ale presne podľa našich pokynov,“ rozpráva K. Kissová.

Páni naľavo, dámy napravo

Srdcom domu je otvorená a veľkými oknami presvetlená „kuchyňo-obývačka“. Jej dominantou je hnedo-biela kuchynská linka v tvare neúplného U. Onedlho k nej pribudne jedálenský stôl a sedačka s príslušným zariadením. Samozrejmosťou je mladomanželská spálňa, dve izby, ktoré raz dostanú prívlastok „detské“ a jedna technická miestnosť. Kúpeľňa je obložená nenápadne hnedým keramickým obkladom a nachádza sa v nej nielen vaňa ale aj sprchový kút a dve umývadlá. Akoby zámerne sme si na koniec nechali informáciu o dvoch samostatných toaletách. Jedna je umiestnená bližšie k vchodovým dverám a zdobia ju veselé farby, druhá sa nachádza pri kúpeľni a je skôr strohá, akoby pánska. Také bolo želanie majiteľov domu.

Hlavne nekopať príliš hlboko

„Keďže nie sme napojení na kanalizáciu, ,zábavné‘ bolo, keď sme sa pustili do kopania žumpy. Už v hĺbke 1,5 metra sme narazili na spodnú vodu. Akoby aj nie, veď žijeme na Žitnom ostrove! Táto skutočnosť sa naopak ako výhoda prejavila pri kopaní studne. Bez vlastnej studne je tu život skrátka nemožný,“ pokračuje. Našťastie, tieto problémy sú už vyriešené. Ostáva im však dokončiť úpravy hlavne v okolí domu. Chýba plot, garáž, zarovnanie pozemku, neskôr príde na rad príprava záhradky a možno aj osadenie malého bazénu. Ale to je už hudba budúcnosti. Teraz je podstatné, aby „dozariadili“ interiéry a nasťahovali sa do novotou voňajúceho domu. Veľa šťastia!

 

Anna Ďungelová, obchodná zástupkyňa PSS , Šamorín:


„Klienti sa ku mne dostali cez krstného otca pani Kissovej, ktorému som pomohla vybaviť úver na rekonštrukciu bytu. Poradil im, vyskúšali a neobanovali. Prípad to nebol jednoduchý. Napokon sme sa rozhodli pre postupné financovanie a PSS im na základe založenia rozostavaného rodinného domu, bločkov a faktúr uvoľnila prostriedky na jeho dokončenie. Hovorí sa, že radosť je nákazlivá, pretože z výsledku sa teraz úprimne tešíme úplne všetci.“

 

 

 

  • 18.07.2018
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o úvere na výstavbu rodinného domu? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.