Renovujte s rozumom.

Na Slovensku je približne 800-tisíc rodinných domov, z ktorých je zrekonštruovaná len niečo viac ako tretina. Čo robiť, aby sme sa nemuseli stále viac zadlžovať ? Ako by sme mohli využiť potenciál mnohých rodinných domov, ktoré sa na Slovensku postavili v 60-tych a 70-tych rokoch? Na všetky otázky odpovedal projekt RenovActive Slovensko, ktorý dokázal, že renovačný proces sa dá zrealizovať aj za rozumné peniaze. A to za asistencie Prvej stavebnej sporiteľne, ktorá je špecialistom na financovanie bývania.

Vedeli ste o tom, že každý šiesty Slovák sa sťažuje na to, že mu nevyhovujú podmienky v budove, v ktorej žije? Nepozdáva sa nám nadmerná vlhkosť, zlé svetlo či nedostatočné kúrenie. Takéto sú výsledky medzinárodnej štúdie s názvom Healthy Home Barometer 2017. A keďže až polovica Slovákov žije v rodinných domoch, na scénu nastúpil projekt, ktorý chce u nás spustiť vlnu ich moderných rekonštrukcií - RenovActive Slovensko.  „Našim cieľom je ukázať finančne dostupné možnosti rekonštrukcie v zmysle zdravého bývania v slovenských pomeroch,“ tvrdí Petr Král, marketingový manažér spoločnosti Velux pre Slovensko, ktorá je iniciátorom tohto projektu. Vzorová renovácia má tiež majiteľom rodinných domov predviesť, že nové a zdravé bývanie sa dá získať za rozumné peniaze. A práve toto ponúka záujemcom Prvá stavebná sporiteľňa v podobe úveru na financovanie výstavby ale aj prestavby rodinného domu. Maximálna výška takéhoto úveru je až 170 000 € na jednu zmluvu o stavebnom sporení. PSS-ka garantuje aj fixáciu priaznivej úrokovej sadzby až na 5 rokov a pri nečakaných životných situáciách je tu možnosť odkladu splátok.

 Zvíťazila štvorčlenná rodina zo Šale

Keď sa rozhodlo, že sa na Slovensku pristúpi k vzorovej rekonštrukcii, hľadali sa vhodní adepti, ktorí by patrili do kategórie majiteľov rodinných domov, akých je zrejme u nás najviac. To znamená tzv. štvorcových rodinných domov zo 60-tych či 70-tych rokov. Tie sú dnes často v pôvodnom stave, ale bola by veľká škoda nevyužiť ich potenciál. Ambasádormi projektu sa nakoniec stala rodina Hučkovcov zo Šale, ktorá takýto dom zdedila po starých rodičoch. „Odjakživa bolo naším snom bývať v rodinnom dome s nízkou spotrebou energií a s veľkou záhradou, kde by sme sa mohli venovať záhradkárčeniu," netají sa pán Hučko. Práve preto do súťaže o rekonštrukciu prihlásili svoj rodinný dom. „Chceli sme ho prerobiť tak, aby bol ohľaduplný k životnému prostrediu. Aj preto nás veľmi nás potešilo, že sme v rámci projektu boli úspešní,“ neskrýva nadšenie hlava rodiny.

Vynovené bývanie za rozumné peniaze

Pán Hučko tvrdí, že počas rekonštrukcie ich jedna vec nemilo zaskočila. „Nečakal som, že vznikne tak veľa odpadu. Snažili sme sa síce zužitkovať všetko, čo sa dalo, ale to množstvo odpadu naozaj prekvapilo,“ vysvetlil s tým, že ako človek, ktorý predtým nemal skúsenosti s renováciou domov, toto jednoducho nepredpokladal. Samotný dom sa po nevyhnutnej rekonštrukcii odovzdal spokojnej rodine 10. septembra. Drobné práce však ešte budú pokračovať. „Musíme opraviť plot, postarať sa o záhradu, okolie, kuchynskú linku a nábytok. Ale to sú už také veľmi príjemné starosti,“ pousmial sa pán Hučko s tým, že tohtoročné Vianoce už určite oslávia pod novu strechou. A na čo sa teraz rodina najviac teší? „Máme 7-ročnú dcérku Kristínku a 16-mesačného Danielka,“ povedala nám pani Hučková. Ich dcéra vraj rozhodla, že najočakávanejšou časťou domu bude určite terasa. Ako nádejná speváčka si tam totiž plánuje spraviť pódium na svoje vystúpenia. A na to sa už teraz teší celá rodina.

Čo je to RenovActive Slovensko?

RenovActive Slovensko má Slovákov inšpirovať, ako môžu svoj dom zrenovovať v troch hlavných kategóriách: kvalita bývania, vplyv na životné prostredie a náklady na prevádzku. Ambasádormi projektu sa stala štvorčlenná rodina Hučkovcov zo Šale.  

 Financujte postupne s PSS

 Ak ste sa aj vy rozhodli pre rekonštrukciu alebo výstavbu svojho vysnívaného domu, PSS má pre vás riešenie v podobe špecifického úveru s názvom  – „postupné financovanie“. Záložným objektom je v tomto prípade stavba, ktorú práve prestavujete alebo staviate. Financie z úveru budeme uvoľňovať postupne, ako bude váš nový domov rásť. Výška úveru môže byť až 340 000 € na jeden financovaný objekt.

  • 30.10.2019
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: Miro Pochyba