Svojpomocná výstavba: áno/nie

Takmer každý, kto plánuje na Slovensku stavať dom, zvažuje akým spôsobom ho postaví. Je však svojpomocná výstavba vždy najvýhodnejšie riešenie?

Chcete ušetriť?

Pre svojpomoc sa investor často rozhodne z finančných dôvodov. Keď si dom postavíte sami, nemusíte platiť za prácu, kupovať budete len materiál. Nie vždy to však platí, preto ak je finančný dôvod ten najsilnejší, skúste svojpomoc ešte zvážiť. Ak totiž nakúpite len niektoré časti stavby, potom sa náklady v porovnaní so situáciou, keď sa dodávajú komplexné stavebné systémy, môžu predražiť. Väčšina stavebných firiem má relatívne veľké zľavy na materiál, ktoré svojpomocný stavebník nemôže využiť.

Stavebník musí k svojim preinvestovaným prostriedkom okrem strojového vybavenia a pomôcok pripočítať aj dopravu materiálu či náklady na vodu a energie, ktoré sa spotrebujú na stavbe. Ak si vozí materiál sám, míňa benzín a opotrebováva vozidlo. K reálnym nákladom takisto treba pripočítať dopravu pracovníka na stavenisko. To ale stále nie je všetko. Očakávajte aj výdavky na dočasné bývanie počas stavby domu. No a peniaze môžete minúť napríklad aj na niektoré nesprávne urobené práce, ktoré sú nutnou daňou za začiatočnícke chyby. Faktom však zostáva, že istú časť nákladov na stavebné práce, ktoré vykonáte svojpomocne, skutočne ušetríte.

Chcete si urobiť veci po svojom?

To je dobrý dôvod na to, aby ste zvážili svojpomoc alebo aspoň kombináciu svojpomoci a subdodávateľsky riešených náročnejších častí stavby. V takom prípade sa vám budú lepšie riešiť zmeny projektu na základe individuálnych preferencií. Dokonca ak budete veľmi tvrdohlaví, môžete si počas stavby trúfnuť napríklad aj na zbúranie už postavenej priečky a jej posunutie. A to by sa v prípade, že by vám stavali dom na kľúč, dalo len veľmi ťažko.

Máte dosť času?

Svojpomocná stavba domu vás bude, samozrejme, stáť čas. Je takmer nemožné postaviť dom vlastnými rukami rovnako rýchlo, ako keď vám ho stavia firma. Preto si treba dobre zvážiť, či ten čas máte. Ak máte malé deti, ktoré potrebujú bývať v dome teraz a nie o 5 rokov, alebo sa blíži narodenie potomka a tlačíte sa so svokrovcami v dvojgarsónke, v tom prípade radšej na svojpomoc zabudnite alebo ju realizujte len v rozsahu, ktorý vám čas výstavby veľmi nespomalí. Napríklad murovanie domu z moderných tehlových alebo pórobetónových tvárnic je také rýchle, že si naň môžete trúfnuť svojpomocne, a to dokonca aj vtedy, keď nemáte veľa skúseností.

Názory tých, čo si tým prešli

Nuž, bez tejto podmienky sa vám bude dom svojpomocne stavať len veľmi ťažko. Naučiť sa síce dá všetko, ale bez chuti do práce to nepôjde. V práci všetkých, čo dnes stavajú dom, vidieť obrovské nadšenie, veľa odriekania a kus odvahy.

Trúfnuť si na stavbu svojpomocne si vyžaduje znalosti a skúsenosti. Ak ich investor nemá, potom musí vynaložiť množstvo energie na získavanie informácií. Presne tak postupoval aj pán Viktor, ktorý sa rozhodol pre stavbu svojpomocne. „Sused naproti práve staval, tak som sa ho pýtal, či je zložité stavať. Povedal mi, že sa to dá zvládnuť, a to asi definitívne rozhodlo,“ smeje sa. „Viete, svojpomocná stavba je ako hnací motor. Potrebujete strašne veľa informácií, a aj keď sa vám niekedy nechce, nemáte náladu alebo ste unavený, musíte. Postupne ma to začalo baviť a nakoniec ma to úplne pohltilo,“ spomína. No ak sa akokoľvek dôsledne na svojpomocnú stavbu domu pripravíte, aj tak sa vám môže stať, že začnete stavať svojpomocne, no dom vám dokončí firma. Ale nezúfajte, nebudete jediní. Podobnú skúsenosť má aj pán Martin, ktorého dom je momentálne krátko pred dokončením: „Na začiatku, možno troška z naivity, možno pre istú chlapskú malichernosť a v neposlednom rade i z finančných dôvodov, sme volili svojpomoc. Ako čas plynul, vznikal časový tlak zo strany banky a členovia stavebného tímu boli vyčerpanejší a vyčerpanejší, takže sme zistili, že tadiaľto cesta nevedie. Čím je kolaudácia bližšie, stále viac preferujeme ponuky majstrov a stavebných firiem.“

Ak sme vás doteraz neodradili, zrejme patríte medzi správnych kandidátov na to, aby ste dom realizovali svojpomocne. 

 Stavba svojpomocne

+ Ste väčším pánom času. Pracujete, keď máte čas, nikto vás nenaháňa.

+ Máte úplný prehľad o celej stavbe.

+ Dom postavíte lacnejšie oproti ponuke stavebných firiem.

+ Vaša práca, vaša zodpovednosť. Vyhnete sa sklamaniu z neprofesionality niektorých „odborných“ stavebných firiem.

 Dlhší čas výstavby.

Ak si vynásobíte spotrebovaný čas svojou hodinovou mzdou a započítate, že budete takto pracovať pre každého, kto na stavbe pomohol vám, možno prídete k vyššej cene, ako ponúka dodávateľ.

Riziko neodbornej práce s ťažko odstrániteľnými dôsledkami.

Občas budete musieť využiť odbornú pomoc. Prinajmenšom tie, ktoré nemôžete robiť svojpomocne – napríklad plyn, elektrinu, vodu.

 Dom na kľúč

+ Dom postavíte rýchlejšie – do roka pohodlne bývate v murovanom dome.

+ Pri stavbe dodávateľským spôsobom máte záruku. Pri chybe neriešite, či je na vine materiál, alebo neschopnosť pracovníkov.

+ Nemusíte zháňať remeselníkov, špecialistov ani materiál.

+ Stavebné firmy dokážu materiál kúpiť lacnejšie.

+ Vyhnete sa viacročnému tráveniu víkendov a dovolenky na stavbe, strate zdravia, prípadne zničeniu vzťahov s rodinou.

 Cena za stavbu domu bude vyššia ako pri stavbe svojpomocne.

Hrozí riziko, že si firmu vyberiete zle. Preto si dodávateľa dôkladne preverte aj na základe referencií.

Názor architekta

Ing. arch. Zoltán Belokostolský, autorizovaný architekt NED ATELIER, s.r.o.

Aké sú hlavné riziká svojpomocnej výstavby?

Najväčší problém vidím v improvizácii. Ľudia radi improvizujú a má to väčšinou dopad na mnoho detailov a nehovorím o statike. Veľakrát klienti volajú, že majú problém na stavbe pre vykonané zmeny a následne to musíme zachraňovať, no už to nikdy nie je ako v prvotnom návrhu. Preto je najlepšou radou pre svojpomocných stavebníkov: držte sa pri stavbe projektu!

Je svojpomocná výstavba na ústupe alebo naopak, ľudia sa k tomuto spôsobu výstavby vracajú?

Podľa mňa je na ústupe. Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že stavba domu nie je jednoduchý proces a vyžaduje si skúsenosti a profesionálny prístup. Veľa našich nových klientov takto uvažuje a nechce sa stať otrokom výstavby. Už sme zažili aj to, že klient trávil na stavbe toľko času, že prišiel o dobre platenú prácu, čo mu spôsobilo aj ďalšie ťažkosti pri výstavbe. Je preto dobré objednať si profesionálov na stavbu a prežiť stavbu domu v pokoji a nevracať sa stále k nedokončeným a nezvládnutým častiam diela.

  • 17.07.2019
  • Text: Denisa Kureková
  • Foto: Shutterstock