Bývanie budúcnosti

Vytlačia nám v budúcnosti dom z 3D tlačiarne, alebo si postavíme taký, ktorý bude vyrábať vlastnú energiu? Niekoľkým architektom sme položili tieto otázky: 1. Aké štýly bývania budú udávať trend? 2. Aké materiály budeme používať? 3. Aké zmeny v dizajne nás čakajú? 4. Aké smart riešenia môžeme očakávať?

MICHAL ONDREJČO, www.michal-ondrejco.sk

„Pri svojej tvorbe vidím, že ľudia dnes upúšťajú od požiadavky mať veľké byty či domy. Do popredia sa dostáva menšie, no variabilnejšie bývanie. Nielen médiami už niekoľko rokov rezonujú témy alternatívneho, energeticky nezávislého bývania vo forme mobilných buniek minimálnych rozmerov. Nemyslím si, že sa tento spôsob rozšíri. Ľudia síce budú bývať v menšom, no vo variabilnom priestore, ktorý bude založený na pohyblivých stenách, meniteľnej dispozícii, využívajúcej pohyblivý mobiliár. Súčasné tendencie naznačujú, že postupne bude verejný život pre ľudí rovnako (ak nie viac) dôležitý ako súkromný. Očakávam, že tak, ako sa plocha našich obydlí bude zmenšovať, tak plocha spoločných priestorov pre spoločenstvá vlastníkov bytových domov či rôznych komunít sa bude postupne, naopak, zväčšovať. Spoločné nádvoria, záhrady či zelené terasy, komunitné záhrady so zeleninou, ihriská na strechách sa stanú plnohodnotnou súčasťou bývania. Myslím si, že „eko rozmer“ života sa nepretaví len v tom, že ľudia eliminujú používanie plastov, ale rozšíri sa využívanie smart systémov, a to nielen vo väčších developerských súboroch. Keďže pracujem s mnohými zahraničnými nábytkárskymi spoločnosťami, vidím, akým smerom sa uberá tamojšia výroba. Postupne sa prechádza od globalizovanej produkcie založenej na neekologickej výrobe na opačných stranách zemegule, a tým pádom i neekologickej doprave a vysokému odpadu pri samotnej kompletizácii produktu, k miestnej produkcii, ktorá využíva domáce zdroje a eliminuje ekologickú záťaž. Na základe toho predpokladám, že aj u nás sa viac rozšíri miestna produkcia, ktorá je momentálne vo všetkých ohľadoch v menšine.   

1. Súčasnosť ukazuje zaujímavý trend návratu do minulosti. V prvom rade je to využívanie etno a ľudových prvkov, v druhom rade je to akýsi návrat k retro dizajnu. Samozrejme, všetko je poznačené aj súčasnosťou. Za posledné roky sme sa posunuli od hightech štýlu, cez prísne retro či romantiku až po škandinávske tendencie s dominanciou bielej farby a dreva. Rozdiely medzi jednotlivými štýlmi boli citeľné. To, čo bolo často pretláčané architektmi či dizajnérmi, bolo vo výraznom protiklade k tomu, čo reálne ľudia chceli. Tohtoročný veľtrh nábytku a dizajnu v Miláne Salone del Mobile ukázal, ako sa hranice stierajú. Postupne sa do popredia dostáva viac výraznejších farieb a vzorov, presne ako to bolo v talianskom dizajne šesťdesiatych rokov. Pastelovú mäkkosť Škandinávie doplňajú o výraznejšie prvky, vzory a farebné tóny. Dizajnéri znova využívajú tlmené odtiene medenej a zlatej. Zeleň sa stáva nie doplnkom, ale silným vedúcim prvkom v tvorbe nielen exteriérov, ale aj interiérov. Zároveň však cítiť, ako dizajnéri a architekti čím ďalej, tým viac siahajú po osvedčených miestnych tradíciách a v inovovaných formách ich aplikujú do súčasnej podoby.

2.  Do popredia sa znova dostáva kov, odtiene zlatej a medenej farby. Drevo bude aj naďalej trendy. Odkláňa sa od syntetických materiálov a prikláňa k prírodným. Ďalším trendom je používanie recyklovaných a recyklovateľných materiálov.

3. Neraz sa hovorí, že interiér má životnosť maximálne 10 rokov. Samozrejme, dobrý dizajn a architektúra by nemali byť vecou trendov a mali by mať nadčasový charakter. Nie vždy sa to však podarí. Dizajn a architektonická tvorba preto v súčasnosti riešia otázku vytvorenia maximálne flexibilného prostredia. Znamená to, že sa vytvorí jeden funkčný, po všetkých stránkach (od ergonomických až po fyzikálne vlastnosti prostredia) vyhovujúci interiér. Takýto priestor umožní s minimálnymi zmenami jeho fungovanie aj na viac ako 10 rokov.

4. Technológie a smart riešenia sa asi najviac prejavujú v časti menej známej pre bežného človeka a známejšej pre nás, ľudí „z fachu“. Nové technológie umožňujú komplexný návrh budov tak, že si vieme objekt predstaviť nielen v dvoch, ale dokonca v troch dimenziách. Nehovorím pri tom o vizualizáciách, ale o komplexnom konštrukčnom návrhu so všetkými technológiami. Tieto novinky už zasahujú aj do bežného života. Do smartfónov si vieme stiahnuť aplikácie, ktoré cez kameru mobilu vedia zmerať priestor a umožňujú nám 3D navrhovanie s konkrétnymi nábytkovými prvkami v priestore, ktorý si nafilmujeme. Inteligentné systémy budov, ktoré vieme spustiť na diaľku cez aplikáciu či sms a vieme tak prísť do vyhriatej a vyvetranej chaty, sú už známou vecou. Teší ma, ako systémy tienenia či klimatizácie dokážu samé rozpoznať, že naše aktuálne manuálne nastavenie nie je ideálne a bude viesť napríklad k vyšším energetickým nákladom. Systém po tejto analýze dokáže zaslať užívateľom správu či jednoduché bliknutie, aby zmenili jeho nastavenie do iného režimu.

RUDOLF LESŇÁK, www.rules.sk

„Myslím si, že trh zasiahne zdieľaná ekonomika, v krajom prípade by to znamenalo, že začneme prerábať garáže na byty, pretože tie ostanú prázdne, keďže automobily budú zdieľané. Ak by sme dospeli ešte ďalej, možno by sa mohli vrátiť nájomné byty, aby ľudia začali investovať viac do seba, ako do nehnuteľností, ktorými sa na celý život zadĺžia. Z môjho pohľadu by to znamenalo lepšiu flexibilitu a kvalitu života, pretože človek by mohol robiť výber podľa aktuálnych potrieb a možností, a nie s ohľadom na nekonečno rokov dopredu, ako je to dnes...“

 

KRISTÍNA PORŽOLTOVÁ,  www.kivvi.sk

„Kvôli našej budúcnosti dúfam, že sa nájde spôsob, ako minimalizovať odpad, ako využiť plasty, zazeleniť čím väčšie plochy na planéte. Zároveň si želám návrat k prírode. Som zástanca udržateľnosti, preto by som chcela vidieť budúcnosť najmä zelenú. Absolútnym vzorom v prístupe k dizajnu aj ekológii sú pre mňa škandinávske krajiny. Bola by som šťastná, keby sa naša budúcnosť posúvala týmto smerom.“ 1

1. V súčasnosti prevládajú prirodzené a svetlé materiály v kontraste s jemnými akcentmi v odtieňoch sivej farby. Je to základ, ktorý je nadčasový. Často používame farby podľa preferencie klienta, nie podľa modernosti. Závisí však aj od orientácie bytu a od toho, či niekto uprednostňuje útulnosť podporenú tmavšími farbami, alebo rozjasnený, slnkom zaliaty priestor. Keďže čistý a jednoduchý škandinávsky dizajn je tu odjakživa, myslím si, že toto je stálica, ktorá naďalej pretrvá rovnako, ako aj jemný, subtílny a elegantný štýl talianskeho minimalizmu. Bolo by príjemné smerovať k ekologickosti a minimalizmu. Uvedomiť si, že kvalitný materiál pretrvá a je šetrnejší aj k životnému prostrediu. Vnímam, že čím ďalej, tým viac prichádza pocit uvedomenia si aj tejto zložky bývania.

2. Prírodné materiály ako drevo, kov, kameň sú stálicami. V reálnej podobe sú drahšie, existuje však veľa náhrad, ktoré realisticky napodobňujú štruktúru a dokonca aj reliéf dreva. Udržateľnosť je a bude témou aj ďalšie roky.

3. Keďže tvorba dizajnu interiéru je svojim spôsobom umenie, ako je napríklad maľba, a zároveň pocitová záležitosť tvorená na základe vstupov majiteľa, jeho reálnych potrieb a životných návykov, je ťažké definovať budúce zmeny. Momentálne prevláda túžba všetko zbytočné schovať, aby sa minimalizovalo upratovanie. S ľahkou a pohodlnou údržbou interiéru súvisí aj smerovanie k automatizácii. Technológie nám uľahčujú život. Vysáva za nás vysávač na diaľku, kým sme v práci. Aj štart práčky si nastavíme cez smartfón. Vyťaženosť a zaneprázdnenosť nás núti vymýšľať všetko pre to, aby sme ušetrili čas a prežili ho inak, kvalitnejšie, ako upratovaním. Dopyt je po bezúdržbových materiáloch, vzdušných priestoroch, kde sú dômyselne ukryté úložné miesta, aby človek nestrávil celý víkend upratovaním.

4. Technológie sa vkradli do nášho života bez toho, aby sme si to stihli uvedomiť. Na mnohé sme si tak zvykli, že ich považujeme za bežný životný štandard. Telefón je našou predĺženou rukou, cez ktorý ovládame TV, svetlo, teplotu a rôzne domáce spotrebiče. Vieme si na diaľku skontrolovať, či sme nezabudli zažaté svetlo a vypnúť ho, čím šetríme aj energiu. Ovládaním spotrebičov cez smartfón zase vieme využiť ekonomickú tarifu energie najmä pri domoch. Sme vo fáze klimatických zmien a každým rokom je teplejšie. Verím, že budúce novostavby budú uprednostňovať zdravšie chladenie, vo forme chladených stropov, pred klimatizáciami.

MARTIN DONOVAL, www.archilab.sk

„Päť rokov je v stavebníctve krátke obdobie na výraznejšie zmeny, tie sa dajú očakávať s výhľadom na desať až dvadsať rokov dopredu, prípadne i viac. Významnou témou súčasnosti, no hlavne budúcnosti, sa však stáva úspora energie. Za posledných dvadsať až tridsať rokov sa hľadajú spôsoby, ako energeticky zefektívniť budovy. Odpoveďou na tieto snahy sú energeticky pasívne domy – teda precíznejšie vyhotovené, úspornejšie a v neposlednom rade aj zdravšie na bývanie.“ 1

1. Som presvedčený, že výber štýlu ovplyvňuje niekoľko základných faktorov. Jedným z nich sú dostupné technológie, ktoré udávajú technické možnosti. Tie uľahčujú náš každodenný život, ale do veľkej miery určujú správanie užívateľov a teda aj trend, ktorým sa uberajú. Druhým faktorom je všeobecné uvažovanie spoločnosti a jednotlivcov, aké hodnoty si v danej dobe osvoja. V súčasnej dobe idú technologické možnosti míľovými krokmi vpred, no zároveň veľa ľudí začína pociťovať tlak ekologickej stránky konzumného života. Je teda pravdepodobné, že práve kombinácia týchto dvoch kľúčových faktorov a schopnosť ich prepojenia a implementovania do každodenného života bude zohrávať významný podiel aj na tvorbe charakteru interiérov.

2. Budú sa čoraz viac hľadať materiály s minimálnym dopadom na životné prostredie a zároveň zdravšie a prospešnejšie pre vnútornú mikroklímu. Ak by sme išli ešte ďalej do budúcnosti, som presvedčený, že budeme používať materiály, ktoré budú natoľko pokročilé, že nebudeme potrebovať samostatné kúrenie, chladenie, klimatizáciu a podobne. Fasády budú fungovať ako poloautonómne membrány, ktoré budú dýchať a filtrovať vzduch, budú schopné vytvárať teplo alebo naopak, ochladzovať vnútornú klímu. A čo je dôležité, budú schopné rozložiť sa voľne v prírode, prípadne 100 % recyklovať.

3. Stále viac v spoločnosti rezonuje schopnosť znovu využívať odpadové produkty a tento trend bude, zdá sa, narastať. Pri návrhu produktov z recyklovaných materiálov je výsledný dizajn značne determinovaný práve použitím vstupnej suroviny, z ktorej je vyrobený. Bude záležať najmä na kreativite dizajnérov, ako sa s touto skutočnosťou vysporiadajú.

4. Ako som spomínal, technológie napredujú míľovými krokmi. Tabu už nie je ani umelá inteligencia, či 3D tlačiarne na stavbu domov. Za pár desiatok rokov budú takéto technické možnosti bežne dostupné, bude zaujímavé sledovať ich postupný progres. Už dnes sa používa mnoho sofistikovaných zariadení na dosiahnutie smart riešení v oblasti bývania a ich použitie neustále rastie. Ďalším krokom je umelá inteligencia alebo AI, ktorá zjednoduší ovládanie a zvýši komfort. Odhadujem, že časom sa samotné technológie stanú integrovanou súčasťou konštrukcií a materiálov, ktoré budú fungovať podobne ako živý organizmus. Ale na to si zrejme počkáme ešte niekoľko desaťročí. 

  • 19.07.2018
  • Text: Katarína Barošová
  • Foto: archív firiem, isifa, shutterstock