Letné hodovanie

Konečne nastal čas, keď sa našou druhou jedálňou a obývačkou stáva terasa. Presuňte taniere, poháre, obrusy aj vázy von a spravte si gastronomické hody na čerstvom vzduchu. Inšpirácií na efektné stolovanie vonku je neúrekom.

Ako pri mori

Nemusíte byť priamo pri mori, aby ste sa cítili prímorsky. Aj doma v jedálni si pomocou niekoľkých doplnkov dokážete vytvoriť prímorskú atmosféru.

1. Biela a modrá sú nesmrteľné, najmä v podobe pásikov. Pristanú nielen tričku či sukni, pomocou tejto dvojky vytvoríte aj ľahký letný štýl hodný záhradnej oslavy. Pásikavé prestieranie krásne vynikne aj v kombinácii s kvetinovými motívmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Pohodlie je nadovšetko. A platí to nielen, ak sedíme za stolom, ale aj pri stolovaní vo voľnejšom štýle, keď sa hoduje za prestretou lavicou a sedí sa na zemi, na vankúšoch. Ako stôl vám poslúži aj širšia doska, ktorú postavíte na dva-tri pevné body a položíte na ňu jednoduchý obrus. Aj obyčajný piknik tak povýšite na niečo špeciálne.

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Každá stolička iná? To vôbec nevadí! Práve naopak, je to trendové. Priestor okolo stola vďaka tomu pôsobí dynamicky.

4. Nezabudnite na svietniky. O tú správnu prímorskú atmosféru sa postarajú aj obyčajné poháre. Trebárs kompótové. Stačí ich previazať kúskom špagátu a vložiť do nich čajovú sviečku. Pre lepší efekt rozmiestnite okolo zopár mušlí.

 

 

 

 

 

 

 

 

5. V jednoduchosti je krása. Stačia dve farby, mäkké textílie, pekné poháre a obyčajná vetvička do vázy. A keď nad stôl zavesíte aj dekorácie zo starých rybárskych sietí, budete sa zaručene cítiť ako v prímorskej plážovej reštaurácii.

Po domácky

Aj obyčajný hospodársky dvor či ovocný sad sa môže premeniť na jedáleň.

1. Stolovať sa dá všade. Napríklad aj v záhrade či v sade. Stôl presuňte z terasy pod obľúbený strom či do vysokej trávy a zažite celkom nový pocit pri ochutnávaní dobrôt. Ak je zem nerovná, nezabudnite stôl podložiť kúskom dreva.

2. Z vitrín povyberajte zaprášený porcelán, ktorý čaká na svoju príležitosť. Čokoľvek s pátosom histórie je vítané. Nevadí, ak sú misky či taniere z inej sady. Dôležité predsa je, čo v nich budete servírovať.

3. Do módy sa opäť vracajú vzory a strapce. Využite ich aj pri stolovaní. Že vám chýba slnečník? Nič to. Stačí, ak natiahnete zopár šnúr na bielizeň a na ne ležérne prehodíte kus ľahkej látky. Chce to len trochu grifu.

4. Ak si nepotrpíte na okázalosť, stavte na jednoduchosť. Na takéto prestieranie vám postačí aj obyčajný motúz.

5. Na to, aby sa vaši hostia cítili pri stole skvelo, nepotrebujete veľa. Stôl ozdobte vázami so živými kvetmi a pre prípad, že by sa hodovanie pretiahlo do neskorších večerných hodín, nezabudnite ani na deky. Pergola znesie akékoľvek osvetlenie, pokojne aj z vianočného stromčeka.

  • 01.08.2017
  • Text: Ingrid Hedvigová
  • Foto: isifa/Shutterstock, SAINSBURY´S HOME