Do novej zimnej záhrady sa často jednoducho presunú najväčšie izbové rastliny, ktoré v byte prekážali. To ale nie je ideálne riešenie, tento priestor má väčší potenciál, zaslúži si iný prístup.
Subtrópy
V zimnej záhrade, kde bude mať počas zimy udržiavaná teplota 12 až 18°C, môžete pestovať široké spektrum rastlín zo slnečného Stredomoria. Môžete si zvoliť kvitnúce druhy, s atraktívnymi listami, dokonca aj plodiace. Rastliny tu môžete pestovať celoročne. Bude však lepšie, ak ich koncom jari presuniete von, do záhrady, na balkón alebo terasu. Väčšina rastlín zo subtrópov si žiada slnko a teplo, preto je dôležité, aby im to zimná záhrada poskytovala. Počas zimy a v nočných hodinách môže teplota v takomto type zimnej záhrady klesnúť na 10°C, nie však menej. Ideálne je do jedného priestoru zvoliť druhy s odlišnými rastovými charakteristikami (vzpriamený, rozložitejší, plazivý rast), väčšie aj stredne veľké exempláre. Výsledný efekt bude potom zaujímavejší.
Trópy
Ak sú vám bližšie rastliny pochádzajúce z teplejších, tropických oblastí sveta, v zimnej záhrade musíte teplotu počas zimy udržiavať medzi 18 až 22°C. V noci môže mierne klesnúť. Zároveň je potrebné zabezpečiť vyššiu vlhkosť vzduchu a obmedzenejší prísun svetla, hlavne v lete. Tu by mali zostať rastliny celoročne avšak s tým, že v lete je potrebné priestor pritieniť. Nevypláca sa bezhlavo kombinovať všetko možné. Vytvorte si zoznam vhodnej zelene. Rastliny môžete pestovať v nádobách, priamo v substráte alebo hydroponicky, prípadne priamo v pôde, v špeciálne vytvorených vyvýšených záhonoch. Tento priestor môže byť rozšírený v obytnej časti bytu a nemusí byť špeciálne oddelený. Zaujímavým trendom je pestovanie zelene vertikálnym spôsobom, čo môžete výborne využiť aj v priestore zimnej záhrady.
Striedmosť zimnej záhrade svedčí
Nie každý chce mať zo svojej zimnej záhrady džungľu. Menej je často viac. Toto pravidlo sa výborne osvedčilo aj pri zazeleňovaní zimných záhrad. Postačí, ak do tej svojej umiestnite aspoň dve reprezentatívne a urastené rastliny a niekoľko stredne veľkých. Nie je vhodné do zimnej záhrady umiestňovať množstvo maličkých rastlín v miniatúrnych kvetináčoch. Tie by ste museli donekonečna zalievať, pretože substrát v menšom črepníku rýchlo vysychá.
Starostlivosť
Najdôležitejšia je zálievka. Najintenzívnejšia by mala byť v lete, kedy treba zalievať podľa potreby aj dvakrát denne. V zime potreba vody u mnohých rastlín klesá, týka sa to hlavne subtropickej zelene v temperovaných zimných záhradách, kaktusov a sukulentov. Na zálievku sa hodí najviac odstáta, ideálne dažďová voda, izbovej teploty. Ak máte väčšiu zimnú záhradu, oplatí sa porozmýšľať nad automatickou (kvapkovou) závlahou. Počas vegetačného obdobia bude potrebné rastliny prihnojovať, vďaka tomu budú pôsobiť vitálnejšie a bohatšie rozkvitnú. V zimných záhradách musíme pravidelne vetrať, rastliny však nemajú stáť v prievane. Môže sa tak totiž zvýšiť ich náchylnosť na choroby a škodcov. Priebežne treba rýchlo rastúce druhy redukovať rezom a udržiavať v rozumných rozmeroch.
Rastliny by nikdy nemali priestor zimnej záhrady úplne zaplniť. Myslite aj na nábytok a na priestor, kadiaľ sa bude prechádzať.