Vynovili vďaka "stavebku"

Príbeh tohto domu sa začal písať v roku 1987, kedy si ho vyhliadol mladý, zamilovaný pár a rozhodol sa, že práve v ňom si vybuduje svoje spoločné šťastie. A podarilo sa.

Manželia do domu investovali hneď po kúpe. Keďže v tom čase to bola len rozostavaná stavba, začali si ho upravovať podľa svojich predstáv. Dobudovali pivničné priestory, s ktorými pôvodná stavba nepočítala a úpravám sa nevyhol ani interiér. Pár nie je fanúšikom predelených priestorov a preto sa rozhodli svoje bývanie „prevzdušniť.“ Po týchto základných a nevyhnutných úpravách už dom Jánovi Beňovi a jeho manželke Danke výborne slúžil viac ako 30 rokov. A potom prišiel čas na ďalšiu rekonštrukciu.

Problémom sa nevyhli

Ján a Danka sa do obnovy svojho bývania, kde prežili toľko spoločných rokov, pustili s nadšením a optimizmom. Najväčšia časť stavebných prác sa zrealizovala pred dvoma rokmi, ale ešte stále sa nájdu nejaké záležitosti, ktoré čakajú na ruku domáceho pána. „Rozhodli sme sa pre sprchovací kút a vyhodili sme zo starej kúpeľne vaňu. To bola jedna časť rekonštrukčných úprav. Pri práci nás však nemilo prekvapilo prasknuté vodovodné potrubie, ktoré sme museli celé vymeniť. Nerátali sme s tým, ale nemali sme na výber. Riešili sa aj podlahy, elektrina,“ spomína si Ján Beňo s tým, že celá obnova trvala približne dva mesiace. Do leta však podľa vlastných slov ešte s manželkou dokončia dlažbu v kuchyni a schody v obývacej izbe.  

Na čo sú najviac hrdí?

Ján Beňa, hlava rodiny, je muzikant. Fanúšikovia ho poznajú z kapely Progres, to však neznamená, že by nedokázal priložiť ruku k dielu. Práve naopak. Prezradil nám, že najviac je hrdý na kúpeľňu a dlažbu. Aj zvyšok rodiny je z vynoveného domu nadšený. „My s manželkou financujeme a rodine sa to páči,“ zasmial sa domáci pán. V týchto dňoch si užíva svoj dom len s Dankou, ich ratolesti sa už totiž postavili na vlastné nohy. Rodičia sú však šťastní, že ich majú blízko. „Deti postupne odišli, ale sú v Gbeloch, takže nás každý deň príde niekto navštíviť. A tešíme sa na leto. Vtedy je tu veľmi príjemne,“ pochvaľuje si pán Beňa.  

PSS opäť pomohla

O to, aby bol dom útulný a všetci sa v ňom dobre cítili, sa postarala pani Danka. Jej vkus a cit pre dekorácie chváli nielen rodina, ale aj cudzí návštevníci. Miesto pri stole tu má aj obchodná zástupkyňa Prvej stavebnej sporiteľne Viera Reich. Práve ona sa totiž postarala o to, aby rodina získala, po čom túžila - teda krajšiu a lepšiu strechu nad hlavou. A je vraj radosť pracovať pre klienta, ktorý si nechá poradiť.

Na sporenie nedá dopustiť

„S domácou pani sa poznám už dávno. Raz mi zatelefonovala s prosbou o radu, kde a ako investovať peniaze. Rozhodla sa nakoniec pre stavebné sporenie. A to nielen ona, ale aj celá rodina. Sporili si pravidelne „na plnú štátnu  prémiu“, komunikovali, čo sa vyplatí a potom, keď sa doba sporenia skončila, mohli začať stavať. Po šiestich rokoch si peniaze z účtov stavebného sporenia vybrali a investovali ich do rekonštrukcie a modernizácie svojho bývania,“ chváli klientov Viera Reich. To však nebolo všetko. „Potom si táto rodina začala sporiť opäť. Veď čo ak budú ešte niekedy v budúcnosti potrebovať obnoviť svoj dom? A dovtedy majú v Prvej stavebnej sporiteľni svoje financie bezpečne a výhodne uložené.“ Radosť zo sporenia sa v tejto rodine skrátka naozaj „nosí“ a rozhodne tu platí, že kto šetrí, má za tri.    

  • 17.04.2019
  • Text: Miroslava Juričková
  • Foto: Miro Pochyba

Poradňa

Dofinancovanie hypotéky

Mám u vás stavebné sporenie, ale v poslednom čase počúvam, že sa dnes už neoplatí. S priateľkou plánujeme budúci rok svadbu, potom by sme sa radi osamostatnili a postavili si rodinný dom. Ako môžem využiť čo najlepšie svoje nasporené peniaze?

Poradňa

Sporenie pre deti

Rada by som sa poradila ohľadom zmlúv, ktoré sme v PSS uzatvorili našim deťom. Jedna zmluva je staršia ako 6 rokov a druhá je z roku 2015. Obom deťom pravidelne sporíme. Keďže sa od januára 2019 zmenili podmienky pre stavebné sporenie, ako je to, prosím, s dokladovaním a štátnou prémiou?

Poradňa

Zariadenie do nového domu

Spolu so synom sme nedávno kúpili nový dom. Syn si zobral hypotéku a použili sme aj takmer všetky naše úspory. Potrebujeme ho ešte zariadiť, ale nechceme minúť všetky peniaze. Sme dlhodobí klienti PSS, preto sme sa rozhodli obrátiť na vás. Viete nám pomôcť?

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o stavebnom sporení? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.